Кратък летопис
на училището

Възникването на първото училище в нашето село е обусловено от два основни фактора. Единият от тях е благотворното влияние на Петропавловският манастир над Лясковец и Преображенският край Търново, които в най-тежките години на робството способстват за увеличаване броя на просветените хора и в близките селища. Другият е откриването на Габровското светско училище в 1835 година, което бележи нов етап в просвещението. Не е чудно защо само пет години след него в 1840 година и драгановските деца започват да сричат българското азбуки.
В най-старите скрижали на училището в Драганово
е отбелязано: “Като не е разполагало селото с
обществено здание за тази цел, селяните замолили
Марина Бояджиев да отстъпи зимника си, за да
учат децата в него.” Това школо имало характера
и уредбата на съществуващите по това време
килийни училища. Ала нуждата от просветени
хора растяла и затова се налага да построят нова
килия при църквата “Св. пророк Илия” и училището се
установява в нея до 1867 година.
- Първият учител е даскал Георги Николов от с. Сергювец
Първомайци). След него идват Костадин Стоянов, Никола
Куцин. А първият учител от Драганово е Стамо Иванов
Тихов, ученик на даскал Георги Сергювчанина. Учениците в
килията не надхвърляли повече от 15-20, колкото можела да
побере една “ одая”. Въздухът в ограниченото пространство
бързо се развалял от миризмата на лук и чесън в
торбичките на децата и повдигнатия прах из стаята.
Светлината, проникваща през малките прозорчета, била
недостатъчна. За отоплението учениците се грижели сами,
като сутрин влачели под мишници по една вършина.
Подът бил постлан с рогозки и учениците сядали направо на
тях. Даскалът стоял по турски най-отпред върху по-високо място.
С четене на Псалтира, Наустницата и Светчето, на някои
църковни книги и упражнение в писане и смятане се изчерпвала цялата тогавашна наука.
- Летописецът на училището продължава по-нататък:
“В 1867 г. селяните, като видели, че килията е недостатъчна да побере всичките ученици, построили две здания за тази цел – едното в горната, другото в долната махала”. “Първото е при църквата “Св. пророк Илия”, а второто на мястото, където осем години по-късно е построена църквата “Св. Богородица.
- При обучението вече се налага бел-ланкастерската метода, широко разпространена в Гърция, Румъния и др. европейски страни. Тя е известна още под названието “взаимноучителна”, защото по-напредналите ученици, под ръководството на учителя, помагат на начинаещите. В новите училища преподават Иван Ризов, Никола Колимечков, поп Димитър Цачев, Нешо Каранешев и др.
- Учителите, получили своето образование в чужбина, завръщайки се у нас, въвеждат новата, по-съвършена класно-урочна система и отварят първите класни училища като висша степен на взаимното училище. В тях учениците получават по-високо, светско образование. Такова класно училище се отваря и в Драганово през 1874г. Първи учители в това училище са Петър Атанасов и Милан Миланов, завършили в Русия.
- През 1889 г. класното училище се отделя от първоначалното с 57 ученика. Училището е частно.
А в 1892 г. вече се титулува общинско трикласно училище, като за целта се построява Централното учлище , в което учат 257 ученика в 15 стаи със скромна подредба. През 1913 г. общо в трите драгановски училища, в Централното и в тези при църквите е имало 1040 деца, почти толкова, колкото са днес в училище “Вичо Грънчаров” гр. Горна Оряховица. Това е времето на войните, но успехът на учениците е добър благодарение на усърдието на техните преподаватели.
- Сградата на училище “ Св. Богородица” е вече остаряла, а тази на Централното училище няма достатъчно стаи да побере нарасналия брой ученици. Замисля се построяването на ново здание в долната махала. На 25 август 1925 г. се полага неговия основен камък. Строежът е завършен в кратък срок. Учебната 1926/27 г. започва на 16 септември с водосвет в новото училище. С протокол от 22 септември училищното настоятелство съвместно с учителския съвет определя това училище за самостоятелно и го наименува Народно първоначално училище “ Христо Ботев”. Прогимназията в Централното училище се определя пък с новото име Народно основно училище “ Св. Климент”.
- Първоначалните учители Невяна Бонева, Михаил Аврамчев, Пауна Чукова и Иван Бочев съставят неизменния учителски колектив на училище “ Хр. Ботев” в продължение на 25-30 години
- Последвалите военни години донасят трусове в работата на драгановските училища. През декември 1943 г. учениците до ІV отделение на училище “Христо Ботев” са разпуснати до края на учебната година, а в сградата са настанени лекари и болни от Софийската Александровска болница след започналите бомбардировки от съюзническите самолети
- След 1944 г. учебните занятия се нормализират. Седемте отделения в старото училище и 6 –те прогимназиални класове се обединяват в едно основно училище, което се преименува на “ Климент Охридски”. В 1948 г. се поставя въпроса за построяване на нова сграда на мястото на почти негодното и пропукано от земетресението Централно училище.
Строежът започва в 1951г. и се завършва през 1953г.
На 15 септември в новото училище “ Климент Охридски” е открита учебната година.
- В този период започват своята учителска кариера нови млади учители, завършили във В. Търновското педагогическо училище: Анка Александрова, Магдалина Иванова, Райна и Тодор Пейкови, Божко Русанов
- В 1959 г. за директор на основното училище “ Кл. Охридски” е назначен младият и енергичен учител Димитър Папазов от Драганово. По негово време училището се утвърждава като водещо в околията и окръга. През учебната 1960/61 г. в него учат общо 346 ученици. На 8 декември 1966 г. директорът Димитър Папазов въвежда празнуването на патронния празник на училището в чест на Св. Климент Охридски. В училището работи сравнително малък, но сплотен и деен учителски състав. Един от него е Божко Русанов, спокоен, усмихнат и винаги в добро и ведро настроение. Той свири на цигулка и ръководи училищния тригласен хор. По негово настояване е закупена и фанфарната музика на училището.
- Друга дългогодишна учителка е Цветанка Арихтева.
Отначало тя постъпва в турското училище при джамията, през 1959/60 г. е назначена в училище “ Хр. Ботев”, а на следващата се премества в“ Климент Охридски”.
- В 1956 г. в училището постъпва Величка Суванджиева, която в продължение на 34 години работи като детска учителка.
- В училището се провежда разнообразна извънкласна дейност, ръководена в по-голямата си част от дружинния ръководител. От учебната 1959/60 г. на тази длъжност постъпва Иваничка Иванчева. С годините се утвърждава като обичана и уважавана учителка. В драгановското основно училище работи отначало 5 години като дружинна, после начална учителка 25 години и възпитател 6 години.
- Друга дългогодишна начална учителка е Полина Куртева, дарила своите ученици с любов, ентусиазъм и всеотдайност.
- От месец февруари 1967 г. за директор на основното училище в Драганово е назначен Марко Първанов.
Той ръководи 7 години училището, а от 1975 г. е директор на училище “ Вичо Грънчаров” в Горна Оряховица. Работи за обогатяване на материалната база по различните предмети и полага основите на нови учебни кабинети, издига методическата работа на учителите на по-високо ниво. През учебната 1970/71г. става уедряване на училищната система в Драгановската община. Началното училище “Хр. Ботев” минава под подчинението на Основното училище “Климент Охридски”. Общият брой на учениците в двете училищни сгради стига 472 , обучавани от 29 учители и възпитатели.
- От Г. Г. Тръмбеш и Стрелец учат 45 деца. За тях е открита следобедна занималня и общежитие за учениците от Г. Г. Тръмбеш. А за децата от с. Стрелец е осигурен автобус. За възпитател в общежитието е назначена Славка Бочева. Старателна и изпълнителна, тя допринася много за добрата подготовка на учениците в следобедната занималня. За доброто обучение по математика допринася учителката Райна Стоянова от Драганово. Нейните ученици се представят много добре на провежданите математически олимпиади.
-
От учебната 1986/87 г. е открита двугодишна паралелка над VІІІ клас с 30 ученици: 11 по стругарство, 12 по растениевъдство и 7 момичета по текстил, които продължават професионалното си образование в нея.
Шестнадесет години директор на училище “ Климент Охридски” е Никола Чолаков
Той е инициатор за изучаването и прилагането на проблемното обучение, работи за внедряването на трудовото обучение и професионалното ориентиране на учениците. Допринася много за изграждане на съвременната материална база на училището с кабинети и работилници, политехнически център, полеви стан с производствен участък, пристройка с физкултурен салон и съвременен интериор.
90- те години на ХХ век са време на деидеологизация и демократизиране на обществено-политическите порядки. Промените се отразяват и на училището в Драганово. Директорът Никола Чолаков напуска, а на негово място е назначен Емануил Суванджиев. Амбициозен и взискателен, той се заема с осъществяването на ремонта на покрива на училищната сграда. Училището е напълно обновено, изградени са вътрешни чешми, дворът е подреден.
- Учителите, които продължават образователното дело в годините на трудния демократичен преход са : Марияна Топалова, Ваня Суванджиева, Илия Стоянов, Милко Маринов, Анета Минчева – Стоянова, Емилия Маркова, Мирослав Йорданов, Димитрина Маринова и др.
Идват 90- те години на ХХ век - време на смяна на обществено-политическите порядки. Промените се отразяват и на училището в Драганово. Новият директор - Емануил Суванджиев - е амбициозен и взискателен. Нашето училище се обновява, изграждат се вътрешни чешми, дворът е подреден. Менят се политическите убеждения и нрави до ден днешен, но винаги остават учители, които да бдят за опазване и съхраняване на българското училище и просвета. Учителите, които продължават образователното дело в годините на трудния демократичен преход са : Наталия Генова, Стефка Попова, Йонка Стоянова,ВалентинаЦонева, Валентина Чолакова, Стела Акиванова, Мая Димова – Суванджиева, Анелия Лицова и др.
След 1997 година последователно директори и хранители на духовността в драгановското училище са Надка Христова, Атанаска Петрова-Григорова, Станка Михайлова, Георги Иванов, Димитър Димитров.
Радостни сме да кажем и името на настоящия наш директор, г-жа Росица Арихтева, продължител на благородното дело на първосъздателите. През годините се създават разнообразни извънкласни форми на обучение, в които учениците вземат активно участие - вокална група “Палави ноти” , СИП “ Компютри” , СИП “ Английски език” , СИП “ Етика и общество” , СИП “Баскетбол” и “Футбол” .
И днес в училището се провежда целенасочена учебно-възпитателна работа за издигане авторитета на училището в общината и региона. Учителите, които продължават образователното дело, са достойни продължители на Климентовата просветна дейност.
Клименте, Първоучителю!
Докато съществува духовното твое начало,
докато има земя
като медна гравюра запазила твоя праобраз,
докато има кирилска азбука,
ще кръщаваме своите университети
на твоето име преблаго,
Клименте Охридски, Първоучителю,
пръв учител на българите!






